Adventures of The DJBC Happy Hour

DJBC Adventures is the official blog for the radio show, "The DJBC Happy Hour" and it has Extra Features, including photography, as well as other news and information, including the monthly Networking Calendar.

The show airs Mondays at 8PM on WCRS LP FM, an all-volunteer operated radio station which can be heard at 102.1 FM (NE Columbus) and 98.3 FM (Central Columbus) in Columbus, Ohio. You can listen to the show and download past shows online as well as http://wcrsfm.org.

About BC
About the Show
Links

Friday Night Football - 2014 Kickoff

Tonight, the Friday night football lights return once again across the state of Ohio as high school football kicks off the 2014 football season (it kicked off last night with New Albany visiting Reynoldsburg).  There were a lot of big headlines in the offseason (The coaching carousel, Brookhaven High School closing), and there are a lot of big rivalries this season (and reunions).

- For the first time in 50 years, Canal Winchester and Groveport Madison will play each other, tonight at Groveport.
- For the first time in 27 years, St. Francis DeSales and Bishop Hartley face off in football.  They will do so on October 24 at DeSales.  Hartley played Watterson in 2012 and 2013 for the first time since 1996, and last year St. Charles for the first time since 1988.  The Hartley Hawks won all three matchups.
- Dublin Coffman coach Mark Crabtree returns to Walt Plank Field tomorrow night as the Shamrocks visit St. Charles, where Crabtree was the head coach in 1999 and 2000.
- Mike Lanza coached Gahanna Lincoln for 13 seasons (1995-2007), winning two OCC-Ohio Titles.  Lanza returns to football coaching, to Grove City, a program with over 80 years of rich tradition, who are in the OCC-Ohio with Lanza’s former team Gahanna.

Top 10 Games to Watch This Season (in No Particular Order):
1A) Bishop Hartley Hawks at St. Francis DeSales Stallions (October 24; First meeting since 1987)
1B) St. Francis DeSales Stallions at Bishop Watterson Eagles (October 17; As it has been since 1963, this is the CCL’s version of “Ohio State-Michigan” or “Yankees/Red Sox”)
2) Gahanna Lincoln Golden Lions at Grove City Greyhounds (October 16 on The CW Columbus WWHO-TV 53; Mike Lanza, who coached the Lions for 13 years plays host to Gahanna for the first time)
3) Upper Arlington Golden Bears at Gahanna Lincoln Golden Lions (September 12)
4) Dublin Coffman Shamrocks at St. Charles Cardinals (tonight)
5) Beechcroft Cougars at Bishop Hartley Hawks (October 17; Hartley is the replacement for our annual “Haven/Croft” fix, as Brookhaven High School closed in May)
6A) Muskegon Central Catholic Crusaders at Bishop Hartley Hawks (Saturday; The Crusaders won the Division 8 Title in Michigan last year, while the Hawks were the Division V Runners-Up last year, speaking of which…)
6B) Bishop Hartley Hawks at Coldwater Cavaliers (next Friday; a re-match of last year’s State Championship, won by the Cavaliers 24-7)
7) Dublin Scioto Irish at Worthington Kilbourne Wolves (tonight; The 20th Annual “Battle of Hard Road”, the two last met in the first round of the Division II playoffs last year, where Kilbourne thrashed Scioto 38-3)
8) Hilliard Davidson Wildcats at Dublin Coffman Shamrocks (September 19)
9) Whitehall-Yearling Rams at Bexley Lions (September 26; “The Battle of Main Street” was an epic one last year as the Lions won in OT)
10) Pickerington North Panthers vs. Cincinnati Moeller Crusaders (tonight, at Crew Stadium)

Images of America - Bexley

On Sunday, the Bexley Public Library hosted a reception and book signing for the new Images of America book about the East Side suburb of Columbus, Ohio, that was written by the Bexley Historical Society.  Among the highlights in the book are pictures of places in Bexley, along with the history of Bexley, recalling defunct businesses like the Bexley Theater, Willard’s Restaurant, Norwood’s Amusement Park (on the outskirts of Bexley at Main and Alum Creek), Wentz’s Pharmacy, and Glass Bowl.

2014 Emmys Rundown?
There are 26 categories that will be presented in tonight’s ceremony, and according to Gold Derby’s Chris Beachum, below is the projected rundown of these 26 categories:
1. Comedy Supporting Actor 2. Comedy Directing or Writing 3. Comedy Supporting Actress 4. Comedy Directing or Writing 5. Comedy Actor 6. Comedy Actress 7. Reality Competition Program 8. Movie Directing or Writing 9. Movie Supporting Actress 10. Movie Supporting Actor 11. Movie Directing or Writing 12. Movie Actor 13. Movie Actress 14. Movie or Miniseries 15. Movie or Miniseries 16. Variety Special Writing 17. Variety Special Directing 18. Variety Series 19. Drama Supporting Actor 20. Drama Directing or Writing 21. Drama Supporting Actress 22. Drama Directing or Writing 23. Drama Actress 24. Drama Actor 25. Comedy Series 26. Drama Series

Among the presenters tonight are Guest Acting champs Joe Morton, Uzo Aduba, Allison Janney, and Jimmy Fallon, plus Keegan-Michael Key and Jordan Peele, Bryan Cranston, Viola Davis, Julia Roberts, Jim Parsons, Ricky Gervais, Woody Harrelson and Matthew McConaughey.  Billy Crystal will pay tribute to Robin Williams.
The 66th Annual Primetime Emmy Awards air in just eight hours from now on NBC, hosted by Seth Meyers.  The Red Carpet Special kicks off at 7:30. 
In case you missed our show last week, you can catch up with the show’s prediction of the telecast categories: http://wcrsfm.org/content/2014-emmy-awards-preview-djbc-2014-summer-finale

2014 Emmys Rundown?

There are 26 categories that will be presented in tonight’s ceremony, and according to Gold Derby’s Chris Beachum, below is the projected rundown of these 26 categories:

1. Comedy Supporting Actor
2. Comedy Directing or Writing
3. Comedy Supporting Actress
4. Comedy Directing or Writing
5. Comedy Actor
6. Comedy Actress
7. Reality Competition Program
8. Movie Directing or Writing
9. Movie Supporting Actress
10. Movie Supporting Actor
11. Movie Directing or Writing
12. Movie Actor
13. Movie Actress
14. Movie or Miniseries
15. Movie or Miniseries
16. Variety Special Writing
17. Variety Special Directing
18. Variety Series
19. Drama Supporting Actor
20. Drama Directing or Writing
21. Drama Supporting Actress
22. Drama Directing or Writing
23. Drama Actress
24. Drama Actor
25. Comedy Series
26. Drama Series

Among the presenters tonight are Guest Acting champs Joe Morton, Uzo Aduba, Allison Janney, and Jimmy Fallon, plus Keegan-Michael Key and Jordan Peele, Bryan Cranston, Viola Davis, Julia Roberts, Jim Parsons, Ricky Gervais, Woody Harrelson and Matthew McConaughey.  Billy Crystal will pay tribute to Robin Williams.

The 66th Annual Primetime Emmy Awards air in just eight hours from now on NBC, hosted by Seth Meyers.  The Red Carpet Special kicks off at 7:30. 

In case you missed our show last week, you can catch up with the show’s prediction of the telecast categories: http://wcrsfm.org/content/2014-emmy-awards-preview-djbc-2014-summer-finale

Highlights from Urban Scrawl VIII

This weekend, Urban Scrawl 8 was at 400 West Rich in the burgeoning Franklinton Arts District, as artists from all around painted outside.  On Sunday afternoon, there was a DJ, as dancers freestyled outside, which was pretty neat.  On Saturday afternoon, there were open artists studios, as people could check out the studios of some of the building’s artists.

2014 Silver Garbage Award Winners
The 2014 Silver Garbage Award winners were revealed on Sunday evening, on the eve of the 66th Annual Primetime Emmy Awards, recognizing the worst achievements in television of the 2013-14 television season.  The updated re-boot of the 1960s police drama Ironside won seven prizes, including Worst Drama, Worst New Show, Worst Remake or Spin-Off, and Worst Actor for Blair Underwood.  CBS’s We Are Men won five prizes, including Worst Comedy.

Worst Comedy Series: We Are MenWorst Actor: Charlie Sheen, Anger ManagementWorst Actress: Ari Graynor, Bad TeacherWorst Supporting Actor: Robin Thicke, Real Husbands of HollywoodWorst Supporting Actress: Rebecca Breeds, We Are MenWorst Guest Actor: Diedrich Bader, Welcome to the FamilyWorst Guest Actress: Eva Longoria, Welcome to the FamilyWorst Writing: (TIE) We Are Men and Welcome to the FamilyWorst Directing: We Are Men
Worst Drama: IronsideWorst Actor: Blair Underwood, IronsideWorst Actress: Sophie Lowe, Once Upon A Time In WonderlandWorst Supporting Actor: Naveen Andrews, Once Upon A Time In WonderlandWorst Supporting Actress: Spencer Grammer, IronsideWorst Guest Actor: Justin Bruening, Hawaii Five-OWorst Guest Actress: Jacinda Barrett, The FollowingWorst Writing: HostagesWorst Directing: Ironside
Worst Special Class Program: The Miley MomentWorst Actor: Wyatt Nash, Petals on the WindWorst Actress: Agnes Bruckner, The Anna Nicole StoryWorst Supporting Actor: Cary Elwes, The Anna Nicole StoryWorst Supporting Actress: Miley Cyrus, The (2013) MTV VMA’sWorst Writing: The Miley MomentWorst Directing: The Secret Sex Life of a Single MomWorst Ensemble: The Maya Rudolph Show
Worst Remake or Spin-Off: IronsideWorst New Series: IronsideWorst Reality Show: Here Comes Honey Boo BooWorst Series Ensemble: (TIE) Ironside and Welcome to the FamilyWorst Screen Duo: Any two (or more) men, We Are Men

2014 Silver Garbage Award Winners

The 2014 Silver Garbage Award winners were revealed on Sunday evening, on the eve of the 66th Annual Primetime Emmy Awards, recognizing the worst achievements in television of the 2013-14 television season.  The updated re-boot of the 1960s police drama Ironside won seven prizes, including Worst Drama, Worst New Show, Worst Remake or Spin-Off, and Worst Actor for Blair Underwood.  CBS’s We Are Men won five prizes, including Worst Comedy.

Worst Comedy Series: We Are Men
Worst Actor: Charlie Sheen, Anger Management
Worst Actress: Ari Graynor, Bad Teacher
Worst Supporting Actor: Robin Thicke, Real Husbands of Hollywood
Worst Supporting Actress: Rebecca Breeds, We Are Men
Worst Guest Actor: Diedrich Bader, Welcome to the Family
Worst Guest Actress: Eva Longoria, Welcome to the Family
Worst Writing: (TIE) We Are Men and Welcome to the Family
Worst Directing: We Are Men

Worst Drama: Ironside
Worst Actor: Blair Underwood, Ironside
Worst Actress: Sophie Lowe, Once Upon A Time In Wonderland
Worst Supporting Actor: Naveen Andrews, Once Upon A Time In Wonderland
Worst Supporting Actress: Spencer Grammer, IronsideWorst Guest Actor: Justin Bruening, Hawaii Five-O
Worst Guest Actress: Jacinda Barrett, The Following
Worst Writing: Hostages
Worst Directing: Ironside

Worst Special Class Program: The Miley Moment
Worst Actor: Wyatt Nash, Petals on the Wind
Worst Actress: Agnes Bruckner, The Anna Nicole Story
Worst Supporting Actor: Cary Elwes, The Anna Nicole Story
Worst Supporting Actress: Miley Cyrus, The (2013) MTV VMA’s
Worst Writing: The Miley Moment
Worst Directing: The Secret Sex Life of a Single Mom
Worst Ensemble: The Maya Rudolph Show

Worst Remake or Spin-Off: Ironside
Worst New Series: Ironside
Worst Reality Show: Here Comes Honey Boo Boo
Worst Series Ensemble: (TIE) Ironside and Welcome to the Family
Worst Screen Duo: Any two (or more) men, We Are Men

The 66th Annual Primetime Emmy Awards - FINAL Predictions

It is Sunday night. The Emmy Awards are in a less than 24 hours from now, and there are a lot of good storylines going into it. On last Monday’s The DJBC Happy Hour, Host/Executive Producer Bryan Curtiss, with the help of Biff Billingsley and Raff Romanowski, predicted the main races for Monday’s Ceremony, which will be broadcast live from the Nokia Theatre in Los Angeles on Monday night. The ceremony will air on NBC, hosted by Seth Meyers.

COMEDY CATEGORIES

COMEDY SERIES: “Orange Is the New Black” will win. As for defending four-time champ “Modern Family”, Archie Griffin is the one and only two-time Heisman Trophy winner, for example. “Frasier” will still continue to be the only show to win five Comedy or Drama Series (Primetime) Emmys. Veep has a shot (hell, it won the Bryan Award, because it is so cliquy and prestigious with Academy voters) to win, but I think Netflix will lock this prize up, no pun intended.

LEAD ACTOR: Ricky Gervais pulled off the big upset in this race seven years ago, and will probably do it this time around. However, William H. Macy plays a terminally ill drunkard on “Shameless”, and well, you know…(just ask Dennis Franz, Sharon Gless, Jordan Clarke, Kristoff St. John, Maura West, and James Woods). A Jim Parsons win (which would be # 4) will put him in Lead Actor Valhalla with Carroll O’Connor, Michael J. Fox, and Kelsey Grammer.

LEAD ACTRESS: Julia Louis-Dreyfus has this.  Let’s move on.

SUPPORTING ACTOR: Andre Braugher is a heterosexual black man playing a homosexual black police captain, and plays it perfectly on “Brooklyn Nine-Nine”, which won its only other nomination (Stunt Coordination) at the Creative Arts Emmys last Saturday. SAG Champ Ty Burrell has an outside shot, as does last year’s upset winner Tony Hale (God forbid).

SUPPORTING ACTRESS: Allison Janney will win because A) She’s a recovering alcoholic on “Mom” (again, Emmy voters love drunks), and B) Emmy voters love the “Mother from Hell” (Estelle Getty, Doris Roberts, Jean Smart, and Julie Bowen, for example) in this race. However, Kate Mulgrew (Ryan’s Hope, Star Trek: Voyager) finally got nominated after 39 years in television, beginning on the Daytime Emmy-winning juggernaut “Ryan’s Hope”, and Mulgrew could upset here, since Janney already won at the Creative Arts Emmys last Saturday for “Masters of Sex”, maybe Emmy voters want to spread the wealth.

DRAMA CATEGORIES

DRAMA SERIES: “Breaking Bad” will win this, despite it being 11 months since the Series Finale. “True Detective” deserves a fair chance in this race.

LEAD ACTOR: Matthew McConaughey has the edge here, in a year where he already won the Academy Award for Best Actor for “Dallas Buyers Club”. If he wins, he’ll be the third actor to win both an Oscar and Emmy in the same calendar year. Bryan Cranston has sentimental odds to win as well.

LEAD ACTRESS: This is a toss-up. Robin Wright was considered the favorite, until the episode submissions were released, and not everyone was too thrilled about her submission (or how short her reel was). Two-time defending champion Claire Danes could three-peat in this race, or Kerry Washington could be the first African-American Dramatic Lead Actress winner in the history of the Emmys.

SUPPORTING ACTOR: This is by far the best race, and it’s a three-man race between two-time winner Aaron Paul, past winner Peter Dinklage, and past nominee Josh Charles. The latter was killed off of his show in his submission tape. Dinklage submitted an episode where he gives a stellar, denouncing soapboxy speech. However, Paul could be the first three-time winner in the history of this category.

SUPPORTING ACTRESS: Two words. Anna Gunn.

MINISERIES/MOVIES

MINISERIES: For the first time in four years, the Miniseries category is making a comeback as Limited or Event Series are making a comeback. With that said, “Fargo” is going to win. However, the third “American Horror Story” installment made leaps and bounds by gaining writing and directing nominations for the first time. The other four nominees should consider their nominations in this category as wins.

MADE FOR TV MOVIE: If this was any other year, “Sherlock: His Last Vow” would have won, winning four technical Emmys last weekend.  However, “The Normal Heart” has this, despite the fact that “Sherlock: His Last Vow” won more Emmys at the Creative Arts Emmys than the HBO film about AIDS activists. “The Normal Heart” was a lock to win once production began on the movie.

LEAD ACTOR: If Mark Ruffalo is a lock to win, it’s in the Made for TV Movie category (Ruffalo was also a producer of “The Normal Heart”, hence he’s a double nominee). Billy Bob Thornton could win here for his performance as dark, serial killer Lorne Malvo.

LEAD ACTRESS: Cicely Tyson is the favorite to win in this race once again, having won in a similar category 40 years ago for “The Autobiography of Miss Jane Pittman”. Tyson won the Tony for her portrayal of Carrie Watts in the all-black revival of “The Trip to Bountiful”. If she wins, the role of Carrie Watts will be the only fictional character to have been awarded an Emmy, a Tony, and an Oscar (the late Geraldine Page won Best Actress for the 1985 movie version of the Horton Foote play).

SUPPORTING ACTOR: “The Normal Heart” has four of the six nominees in this category, and the two nominees not from the HBO film also deserve some love as well. Matt Bomer, will defy Emmy’s bias against attractive men and win for a role where he lost 40 pounds to show the ravaging effects of AIDS on his character, a New York Times Journalist, who is the lover of Ruffalo’s character.

SUPPORTING ACTRESS: Julia Roberts will win here for her performance as the doctor treating many AIDS patients in “The Normal Heart”. However, an Allison Tolman win for her role as the quirky Deputy Molly Solverson in “Fargo” would not surprise any of us at all. What would surprise us, would be defending champ Ellen Burstyn winning for the Silver Garbage nominee “Flowers in the Attic”.

OTHER RACES

VARIETY, MUSIC, OR COMEDY SERIES: “The Tonight Show with Jimmy Fallon” is the best and freshest thing to hit late night since David Letterman’s jump to CBS. However, I think Emmy voters are on autopilot and will mistakenly award “The Colbert Report” once more.

REALITY/COMPETITION SERIES: “The Amazing Race” on nine times out of ten from 2003 to 2012, and last year “The Voice” won.  Is this a changing of the guard?  Well, it appears like it.

The Emmy Awards air tomorrow night at 8PM (ET) on NBC, hosted by Seth Meyers.

Harvest on the Green - Southern Orchards & Ganthers Place

Yesterday afternoon, a hot and balmy one at best, Harvest on the Green took place at the Kossuth Street Garden and at the Ganthers Place garden, two and a half blocks apart from each other on the south side of Columbus.  There were bands in both locations.  There was art for sale at the Ganthers Place Garden (573 E. Whittier St.), along with fried green tomatoes.  At the Kossuth Street Garden (673 E. Kossuth St.), there was a food truck, plus tables from Police, Fire, and the City of Columbus.  The Columbus South High Drum Corp marched through the neighborhood, between both gardens, and people marched along with the drum corp, as if it was Mardi Gras in New Orleans.

Rock the Ville Uptown 2014

Rock the Ville has just wrapped up in Uptown Westerville.  The second annual arts festival celebrated the arts and music in Westerville, and it is held on the last weekend before school starts in the Westerville City School District (First Day of Classes is this upcoming Wednesday).  There were three “stages” (one in front of the Municipal Building, one on College Avenue, and the other tucked on East Main Street), “Street Scrabble”, and chalk displays, and a project that involved old cassette (audio and VHS) tapes that was put together in the parking lot next to Hanby Arts Magnet Elementary School.

For your late night pleasure, Frank Underwood as Selina Meyer, Selina Meyer as Frank Underwood.

entertainmentweekly:

This week’s cover(s)—GIF-ified for your viewing pleasure. 

Networking Calendar for August 2014



Summer is winding down.  The kids are headed back to school, and football season is near.  However, August is sizzling up with exciting networking events and opportunities in Columbus. Below are some of them.

($)- There is a Fee to Attend(COTA)- You can get there (or within a few blocks anyway) on the bus, so NO EXCUSES, because in job searches, you have to be both mobile and visibleAugust 4th:- Motive (7:30-9:30PM; Brothers Drake Meadery: 26 E. 5th Ave., Weinland Park; http://www.twitter.com/motivecolumbus) (COTA - # 2, 5, or 8)August 5th:- CYP Club Coffee Talk – “Speed Networking” (7:30-9AM; Champps Lennox: 1827 Olentangy River Rd., Lennox; http://www.cypclub.com) ($) (COTA - # 82 OSU/Grandview)August 6th:- Network Columbus CANCELLEDAugust 7th:- Franklinton Board of Trade Business After Hours (5-7PM; Rehab Tavern: 456 W. Town St., Franklinton; http://www.franklintonboardoftrade.org) (COTA - # 3, 6, or 15)August 13th:- Lunch & Learn: “Central Ohio’s Small Business Problem” (11:30AM-12:30PM; Mozart’s: 4784 N. High St., Clintonville; http://www.clintonvillechamber.com) (COTA - # 2, 4, or 95)- GETDOWN Networking (5-7PM; Tabo’s Tacos: 3051 Northwest Blvd., Upper Arlington; http://getdotnetworking.org) (COTA - # 3, 83, or 84) August 14th:- HR Lunch & Learn (Noon-1PM; ThinkSpace: 24 Westerview Drive, Westerville; http://www.westervillechamber.com) (COTA - # 1A Cleveland - to Polaris/Africa)- Columbus AMA Job Transition Group East (6:30-8PM; Bexley Public Library: 2411 E. Main St, Bexley; http://www.columbusama.org) (COTA - # 2 East Main Street)- Pecha Kucha Columbus (7:30-10PM; 400 West Rich: 400 W. Rich St., Franklinton; http://www.pechakuchacolumbus.org) (COTA - # 3, 6, or 15)August 19th:- Dublin Chamber Business After Hours (7:30-9AM; Columbus Marriott Northwest: 5605 Paul G. Blazer Parkway, Dublin; http://www.dublinchamber.org) (COTA - # 18 OSU/Kenny)August 20th:- Rise and Shine Big Fish Networking Breakfast (7:30-9:30AM; CostCo Polaris: 1500 Gemini Parkway, Polaris; http://www.bigfishnetworking.com) - Bexley Area Chamber Networking Luncheon (12:30-1:30PM; Kensington Place: 1001 Parkview Blvd., East Columbus Gateway; http://bexleyareachamber.org) ($) (COTA - # 16 or 87)August 21st: - Discover Columbus Expo/CitYPulse Magazine Launch (4-8PM; Vue Columbus: 95 Liberty St., Brewery District; http://www.cypclub.com) ($) (COTA - # 7, 16, or CBUS)- AAF Columbus AdFun (5:30-7:30PM; Summerfield Advertising: 939 N. High St., Short North; http://aafcolumbus.org) (COTA - # 2, 5, 8, and CBUS)- NextGen Dublin Summer Social (5:30-7PM; Dave & Buster’s: 3665 Park Mill Run Drive, Hilliard; http://www.dublinchamber.org)  (COTA - # 84 OSU/Arlington/Hilliard)- Westerville Chamber Business After-Hours (5:30-7:30PM; Heartland Bank: 450 S. State St., Westerville) ($ - non-members) (COTA - # 36 or 37)August 22nd:- Breakfast with Columbus Business First (7-9AM; Grand Prix Karting: 1300 Alum Creek Drive, Southeast Columbus/Deshler Park; http://www.columbusbusinessfirst.com) (COTA - # 11 Oak-Bryden)August 26th:- Network Dublin Business Breakfast (7:30-9AM; Staybridge Suites: 6095 Emerald Parkway, Dublin; http://www.dublinchamber.org) ($) (COTA - # 18 OSU/Kenny)- AMA Job Transition Group North: Resumes for the 21st Century (7-9PM; Improving Enterprises: One Easton Oval, Easton; http://www.columbusama.org) (COTA - # 16, 92, or 95)August 27th:- Big Fish Networking Food Truck Party/15th Anniversary (5:30-8PM; Camp Mary Orton: 7925 N. High St., Worthington; http://www.bigfishnetworking.com) Looking Ahead:September:CYP Club Coffee Talk - Ohio Excursions (September 2 at Champps Lennox)AMA Firsty Thursdays (September 4 at Matt the Miller’s Grandview)Network Columbus (September 10 at Crew Stadium)GETDOT (September 11 at TBA)Big Fish Networking Expo (September 18 at Fort Rapids)Breakfast with Business First (September 19 at Bartha)

2014 DJBC Happy Hour Networking Show Schedule:October 20 or 27: Networking 110: “The DJBC Happy H.R.”2014 OTHER DJBC HAPPY HOUR SHOWS:August 18: Emmy Awards Preview/Summer FinaleAugust 25: DJBC Happy Hour Classic: TV Themes from the 1980sSeptember 1: DJBC Happy Hour Classic: 2013 Thanksgiving/OSU-Michigan ShowSeptember 8 & 15: DJBC Happy Hour Classic: Songs from 1976September 22 & 29: Songs from 1984October 6, 20, and 27, November 10 & 17: Themes To Be AnnouncedOctober 13: Halloween ShowNovember 10 or 17: Holiday PreviewNovember 24: Thanksgiving IV & Ohio State/Michigan PreviewDecember 1, 8, 15, & 22: Holiday-Themed Shows To Be AnnouncedDecember 29: 2014: The Year-In Review, Part 1 (The National/World Headlines)

There will be No New Shows on June 9, June 23, August 25, September 1, September 8, and September 15, 2014.

Networking Calendar for August 2014

Summer is winding down.  The kids are headed back to school, and football season is near.  However, August is sizzling up with exciting networking events and opportunities in Columbus. Below are some of them.


($)- There is a Fee to Attend
(COTA)- You can get there (or within a few blocks anyway) on the bus, so NO EXCUSES, because in job searches, you have to be both mobile and visible


August 4th:
- Motive (7:30-9:30PM; Brothers Drake Meadery: 26 E. 5th Ave., Weinland Park; http://www.twitter.com/motivecolumbus) (COTA - # 2, 5, or 8)

August 5th:
- CYP Club Coffee Talk – “Speed Networking” (7:30-9AM; Champps Lennox: 1827 Olentangy River Rd., Lennox; http://www.cypclub.com) ($) (COTA - # 82 OSU/Grandview)


August 6th:
- Network Columbus CANCELLED

August 7th:
- Franklinton Board of Trade Business After Hours (5-7PM; Rehab Tavern: 456 W. Town St., Franklinton; http://www.franklintonboardoftrade.org) (COTA - # 3, 6, or 15)

August 13th:
- Lunch & Learn: “Central Ohio’s Small Business Problem” (11:30AM-12:30PM; Mozart’s: 4784 N. High St., Clintonville; http://www.clintonvillechamber.com) (COTA - # 2, 4, or 95)
- GETDOWN Networking (5-7PM; Tabo’s Tacos: 3051 Northwest Blvd., Upper Arlington; http://getdotnetworking.org) (COTA - # 3, 83, or 84)

August 14th:
- HR Lunch & Learn (Noon-1PM; ThinkSpace: 24 Westerview Drive, Westerville; http://www.westervillechamber.com) (COTA - # 1A Cleveland - to Polaris/Africa)
- Columbus AMA Job Transition Group East (6:30-8PM; Bexley Public Library: 2411 E. Main St, Bexley; http://www.columbusama.org) (COTA - # 2 East Main Street)
- Pecha Kucha Columbus (7:30-10PM; 400 West Rich: 400 W. Rich St., Franklinton; http://www.pechakuchacolumbus.org) (COTA - # 3, 6, or 15)

August 19th:
- Dublin Chamber Business After Hours (7:30-9AM; Columbus Marriott Northwest: 5605 Paul G. Blazer Parkway, Dublin; http://www.dublinchamber.org) (COTA - # 18 OSU/Kenny)

August 20th:
- Rise and Shine Big Fish Networking Breakfast (7:30-9:30AM; CostCo Polaris: 1500 Gemini Parkway, Polaris; http://www.bigfishnetworking.com)
- Bexley Area Chamber Networking Luncheon (12:30-1:30PM; Kensington Place: 1001 Parkview Blvd., East Columbus Gateway; http://bexleyareachamber.org) ($) (COTA - # 16 or 87)

August 21st:
 - Discover Columbus Expo/CitYPulse Magazine Launch (4-8PM; Vue Columbus: 95 Liberty St., Brewery District; http://www.cypclub.com) ($) (COTA - # 7, 16, or CBUS)
- AAF Columbus AdFun (5:30-7:30PM; Summerfield Advertising: 939 N. High St., Short North; http://aafcolumbus.org) (COTA - # 2, 5, 8, and CBUS)
- NextGen Dublin Summer Social (5:30-7PM; Dave & Buster’s: 3665 Park Mill Run Drive, Hilliard; http://www.dublinchamber.org)  (COTA - # 84 OSU/Arlington/Hilliard)
- Westerville Chamber Business After-Hours (5:30-7:30PM; Heartland Bank: 450 S. State St., Westerville) ($ - non-members) (COTA - # 36 or 37)

August 22nd:
- Breakfast with Columbus Business First (7-9AM; Grand Prix Karting: 1300 Alum Creek Drive, Southeast Columbus/Deshler Park; http://www.columbusbusinessfirst.com) (COTA - # 11 Oak-Bryden)

August 26th:
- Network Dublin Business Breakfast (7:30-9AM; Staybridge Suites: 6095 Emerald Parkway, Dublin; http://www.dublinchamber.org) ($) (COTA - # 18 OSU/Kenny)
- AMA Job Transition Group North: Resumes for the 21st Century (7-9PM; Improving Enterprises: One Easton Oval, Easton; http://www.columbusama.org) (COTA - # 16, 92, or 95)


August 27th:
- Big Fish Networking Food Truck Party/15th Anniversary (5:30-8PM; Camp Mary Orton: 7925 N. High St., Worthington; http://www.bigfishnetworking.com)

Looking Ahead:
September:
CYP Club Coffee Talk - Ohio Excursions (September 2 at Champps Lennox)
AMA Firsty Thursdays (September 4 at Matt the Miller’s Grandview)
Network Columbus (September 10 at Crew Stadium)
GETDOT (September 11 at TBA)
Big Fish Networking Expo (September 18 at Fort Rapids)
Breakfast with Business First (September 19 at Bartha)


2014 DJBC Happy Hour Networking Show Schedule:
October 20 or 27: Networking 110: “The DJBC Happy H.R.”

2014 OTHER DJBC HAPPY HOUR SHOWS:
August 18: Emmy Awards Preview/Summer Finale
August 25: DJBC Happy Hour Classic: TV Themes from the 1980s
September 1: DJBC Happy Hour Classic: 2013 Thanksgiving/OSU-Michigan Show
September 8 & 15: DJBC Happy Hour Classic: Songs from 1976
September 22 & 29: Songs from 1984
October 6, 20, and 27, November 10 & 17: Themes To Be Announced
October 13: Halloween Show
November 10 or 17: Holiday Preview
November 24: Thanksgiving IV & Ohio State/Michigan Preview
December 1, 8, 15, & 22: Holiday-Themed Shows To Be Announced
December 29: 2014: The Year-In Review, Part 1 (The National/World Headlines)

There will be No New Shows on June 9, June 23, August 25, September 1, September 8, and September 15, 2014.

Bryan Awards Highlights - Part 1 of 2 (2014)
Highlights from the first Half of the 14th Annual Bryan Awards.  To listen to it, go here.

DNC 2016 Convention Rally - Downtown

A couple of hours ago, this was the scene in Battelle Plaza, outside of Nationwide Arena, as the committee to hope to get Columbus the bid to host the 2016 Democratic National Convention (#DNC2016), came to the Arena in style (pedi-cabs), as part of their trip around Columbus, as the Democratic National Committee’s visit to Columbus is still taking place today, as hotels and amenities are being explored throughout the city during this, the second day of the DNC’s two-day visit.

It is Fitzgerald Touissant (28) days until kickoff for Michigan.  They begin the season 4 weeks from today against the same team that sent their storied football program over the shark (hey you, Appalachian State!).  This is a make or break year for Brady Hoke, with three of the four big games in hostile territories of South Bend, East Lansing, and the banks of the Olentangy River (Notre Dame, Michigan State, and the B*ckeyes, respectively).  Hoke must beat Ohio State to ensure that he will come back in 2015.  Michigan hired away former Alabama Offensive Coordinator Doug Nussmeier to oversee the offensive plays.
It is highly likely that Michigan will go anywhere from 8-4 (if they lose to Penn State, Notre Dame, Michigan State, and Ohio) to 11-1 with their schedule.

michiganathletics:

Pain train comin’.

It is Fitzgerald Touissant (28) days until kickoff for Michigan.  They begin the season 4 weeks from today against the same team that sent their storied football program over the shark (hey you, Appalachian State!).  This is a make or break year for Brady Hoke, with three of the four big games in hostile territories of South Bend, East Lansing, and the banks of the Olentangy River (Notre Dame, Michigan State, and the B*ckeyes, respectively).  Hoke must beat Ohio State to ensure that he will come back in 2015.  Michigan hired away former Alabama Offensive Coordinator Doug Nussmeier to oversee the offensive plays.

It is highly likely that Michigan will go anywhere from 8-4 (if they lose to Penn State, Notre Dame, Michigan State, and Ohio) to 11-1 with their schedule.

michiganathletics:

Pain train comin’.

The 14th Annual Bryan Awards Prediction Score Card

On Monday night, the 14th Annual Bryan Awards air on WCRS-FM (102.1 and 98.3 in Columbus, and streaming online at http://www.wcrsfm.org), celebrating the best of the year in television.

Hour 1 will feature 17 categories, while Hour 2 will feature another 17 categories.  How the scorecard works is, and how you can play along is copy and paste the text into a Word Processor (like Microsoft Word), and then print it out.  Or, if you are green-friendly, you can copy and paste into a Word Processor, and then bold who you think will win.

Category # 1401 – Supporting Actress in a Miniseries or Movie:
_______ Angela Bassett as Marie Laveau – American Horror Story: Coven (F/X)
_______ Kathy Bates as Madame Delphine LaLaurie – American Horror Story: Coven (F/X)
_______ Kate Hudson as Rhonda – Clear History (HBO)
_______ Audra McDonald as Mother Abbess – The Sound of Music Live (NBC)
_______ Janet McTeer as Jacquetta Woodville – The White Queen (Starz)
_______ Julia Roberts as Dr. Emma Brookner – The Normal Heart (HBO)
_______ Allison Tolman as Deputy Molly Solverson – Fargo (F/X)

Category # 1402 – Supporting Actor in a Miniseries or Movie:
_______ Matt Bomer as Felix Turner – The Normal Heart (HBO)
_______ Martin Freeman as Dr. John Watson – Sherlock (PBS)
_______ Colin Hanks as Deputy Gus Grimm – Fargo (F/X)
_______ Taylor Kitsch as Bruce Niles – The Normal Heart (HBO)
_______ Joe Mantello as Mickey Marcus – The Normal Heart (HBO)
_______ Jim Parsons as Tommy Boatright – The Normal Heart (HBO)

Category # 1403 – Writing in a Miniseries or Movie:
_______ Dancing on the Edge (Starz)
_______ Fargo (F/X)
_______ The Normal Heart (HBO)
_______ Sherlock (PBS)
_______ Treme (HBO)
_______ The White Queen (Starz)

Category # 1404 – Directing in a Miniseries or Movie:
_______ Clear History (HBO)
_______ Fargo (F/X)
_______ The Normal Heart (HBO)
_______ The Sound of Music Live (NBC)
_______ The Trip to Bountiful (Lifetime)
_______ The White Queen (Starz)

Category # 1405 – Lead Actress in a Miniseries or Movie:
_______ Rebecca Ferguson as Elizabeth Woodville – The White Queen (Starz)
_______ Holliday Grainger as Bonnie Parker – Bonnie & Clyde (Lifetime)
_______ Jessica Lange as Fiona Goode – American Horror Story: Coven (F/X)
_______ Sarah Paulson as Cordelia Goode Foxx – American Horror Story: Coven (F/X)
_______ Cicely Tyson as Carrie Watts – The Trip to Bountiful (Lifetime)
_______ Carrie Underwood as Maria Von Trapp – The Sound of Music Live (NBC)

Category # 1406 – Lead Actor in a Miniseries or Movie:
_______ Benedict Cumberbatch as Sherlock Holmes – Sherlock (PBS)
_______ Larry David as Nathan/Rolly – Clear History (HBO)
_______ Idris Elba as John Luther – Luther (BBC America)
_______ Martin Freeman as Lester Nygaard – Fargo (F/X)
_______ Mark Ruffalo as Ned Weeks – The Normal Heart (HBO)
_______ Billy Bob Thornton as Lorne Malvo – Fargo (F/X)

Category # 1407 – Younger Actor in a Daytime Drama:
_______ Bryan Craig as Morgan Corinthos – General Hospital (ABC)
_______ Max Ehrich as Fenmore Baldwin – The Young and the Restless (CBS)
_______ Chandler Massey as Will Horton – Days of Our Lives (NBC)
_______ Casey Moss as Jack Deveraux Jr. – Days of Our Lives (NBC)
_______ Eric Nelsen as Adam Chandler III – All My Children (The Online Network)
_______ Freddie Smith as Sonny Kiriakis – Days of Our Lives (NBC)

Category # 1408 – Younger Actress in a Daytime Drama:
_______ Camila Banus as Gabi Hernandez – Days of Our Lives (NBC)
_______ Linsey Godfrey as Caroline Spencer – The Bold and the Beautiful (CBS)
_______ Hunter King as Summer Newman – The Young and the Restless (CBS)
_______ Kate Mansi as Abigail Deveraux – Days of Our Lives (NBC)
_______ Kim Matula as Hope Logan – The Bold and the Beautiful (CBS)
_______ Kelley Missal as Danielle Manning – One Life to Live (The Online Network)

Category # 1409 – Supporting Actress in a Daytime Drama:
_______ Melissa Claire Egan as Chelsea Newman – The Young and the Restless (CBS)
_______ Jane Elliot as Tracy Quartermaine – General Hospital (ABC)
_______ Nancy Lee Grahn as Alexis Davis – General Hospital (ABC)
_______ Amelia Heinle as Victoria Newman Abbott – The Young and the Restless (CBS)
_______ Elizabeth Hendrickson as Chloe Fisher – The Young and the Restless (CBS)
_______ Jen Lilley as Theresa Donovan – Days of Our Lives (NBC)

Category # 1410 – Lead Actress in a Daytime Drama:
_______ Jessica Collins as Avery Bailey Clark – The Young and the Restless (CBS)
_______ Eileen Davidson as Kristen DiMera – Days of Our Lives (NBC)
_______ Alison Sweeney as Sami Brady – Days of Our Lives (NBC)
_______ Heather Tom as Katie Logan – The Bold and the Beautiful (CBS)
_______ Jess Walton as Jill Abbott Fenmore – The Young and the Restless (CBS)
_______ Arianne Zucker as Nicole Walker – Days of Our Lives (NBC)

Category # 1411 – Supporting Actor in a Daytime Drama:
_______ Bradford Anderson as Damian Spinelli – General Hospital (ABC)
_______ Blake Berris as Nick Fallon – Days of Our Lives (NBC)
_______ Steve Burton as Dylan McAvoy – The Young and the Restless (CBS)
_______ Eric Martsolf as Brady Black – Days of Our Lives (NBC)
_______ Greg Rikaart as Kevin Fisher – The Young and the Restless (CBS)
_______ Greg Vaughan as Eric Brady – Days of Our Lives (NBC)

Category # 1412 – Lead Actor in a Daytime Drama:
_______ Maurice Benard as Sonny Corinthos – General Hospital (ABC)
_______ Peter Bergman as Jack Abbott – The Young and the Restless (CBS)
_______ Christian LeBlanc as Michael Baldwin – The Young and the Restless (CBS)
_______ Billy Miller as Billy Abbott – The Young and the Restless (CBS)
_______ James Scott as E.J. DiMera – Days of Our Lives (NBC)
_______ Jason Thompson as Dr. Patrick Drake – General Hospital (ABC)

Category # 1413 – Host of a Variety/Late Night Show:
_______ Stephen Colbert – The Colbert Report (Comedy Central)
_______ Jimmy Fallon – Late Night With Jimmy Fallon (NBC)/The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
_______ Arsenio Hall – The Arsenio Hall Show (Syndicated)
_______ Chelsea Handler – Chelsea Lately (E!)
_______ Amy Schumer – Inside Amy Schumer (Comedy Central)
_______ Jon Stewart – The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central)

Category # 1414 – Animated Program:
_______ Archer (F/X)
_______ Bob’s Burgers (Fox)
_______ The Boondocks (Cartoon Network)
_______ Family Guy (Fox)
_______ The Simpsons (Fox)
_______ South Park (Comedy Central)

Category # 1415 – Reality/Competition Program:
_______ The Amazing Race (CBS)
_______ American Idol (Fox)
_______ Dancing With The Stars (ABC)
_______ Project Runway (Lifetime)
_______ Survivor (CBS)
_______ The Voice (NBC)

Category # 1416 – Variety, Music, or Comedy Special:
_______ The Beatles: The Night That Changed America (CBS)
_______ Billy Crystal: 700 Sundays (HBO)
_______ Garth Brooks: Live from Las Vegas (CBS)
_______ John Leguizamo: Ghetto Klown (HBO)
_______ The Kennedy Center Honors (CBS)
_______ One Night Only: An All-Star Tribute to Don Rickles (Comedy Central)

Category # 1417 – Variety or Late Night Talk Series:
_______ The Colbert Report (Comedy Central)
_______ The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central)
_______ Inside Amy Schumer (Comedy Central)
_______ Portlandia (IFC)
_______ Saturday Night Live (NBC)
_______ The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)


Category # 1418 – Lead Actress in a Comedy Series:
_______ Zooey Deschanel as Jess Day – New Girl (Fox)
_______ Lena Dunham as Hannah Horvath – Girls (HBO)
_______ Edie Falco as Jackie Peyton – Nurse Jackie (Showtime)
_______ Anna Faris as Christy – Mom (CBS)
_______ Julia Louis-Dreyfus as Vice President Selina Meyer – Veep (HBO)
_______ Amy Poehler as Leslie Knope – Parks and Recreation (NBC)

Category # 1419 – Younger Actor in a Comedy Series:
_______ Chris Colfer as Kurt Hummel – Glee (Fox)
_______ Oliver Cooper as Levon – Californication (Showtime)
_______ Kevin McHale as Artie Abrams – Glee (Fox)
_______ Chord Overstreet as Sam Evans – Glee (Fox)
_______ Benjamin Stockham as Marcus – About a Boy (NBC)
_______ Jeremy Allen White as Lip Gallagher – Shameless (Showtime)

Category # 1420 – Younger Actress in a Comedy Series:
_______ Melissa Benoist as Marley Rose – Glee (Fox)
_______ Sophie Calvano as Violet – Mom (CBS)
_______ Sarah Hyland as Haley Dunphy – Modern Family (ABC)
_______ Ruby Jerins as Grace Peyton – Nurse Jackie (Showtime)
_______ Jane Levy as Tessa Altman – Suburgatory (ABC)
_______ Ariel Winter as Alex Dunphy – Modern Family (ABC)

Category # 1421 – Supporting Actress in a Comedy Series:
_______ Mayim Bialik as Amy Farrah Fowler – The Big Bang Theory (CBS)
_______ Julie Bowen as Claire Dunphy – Modern Family (ABC)
_______ Anna Chlumsky as Amy Brookheimer – Veep (HBO)
_______ Allison Janney as Bonnie – Mom (CBS)
_______ Kathleen Rose Perkins as Carol Rance – Episodes (Showtime)
_______ Sofia Vergara as Gloria Pritchett – Modern Family (ABC)
_______ Allison Williams as Marnie Michaels – Girls (HBO)

Category # 1422 – Supporting Actor in a Comedy Series:
_______ Andre Braugher as Captain Ray Holt – Brooklyn Nine-Nine (Fox)
_______ Ty Burrell as Phil Dunphy – Modern Family (ABC)
_______ Adam Driver as Adam Sackler – Girls (HBO)
_______ Jesse Tyler Ferguson as Mitchell Pritchett – Modern Family (ABC)
_______ Eric Stonestreet as Cameron Tucker – Modern Family (ABC)
_______ James Wolk as Zach Cropper – The Crazy Ones (CBS)

Category # 1423 – Lead Actor in a Comedy Series:
_______ Louis C.K. as Louie – Louie (F/X)
_______ Don Cheadle as Marty Kaan – House of Lies (Showtime)
_______ Matt LeBlanc as Matt LeBlanc – Episodes (Showtime)
_______ Jim Parsons as Sheldon Cooper – The Big Bang Theory (CBS)
_______ Andy Samberg as Det. Jake Peralta – Brooklyn Nine-Nine (Fox)
_______ Robin Williams as Simon Roberts – The Crazy Ones (CBS)

Category # 1424 – Supporting Actress in a Drama Series:
_______ Emilia Clarke as Daenerys Targaryen – Game of Thrones (HBO)
_______ Anna Gunn as Skyler White – Breaking Bad (AMC)
_______ Christina Hendricks as Joan Harris – Mad Men (AMC)
_______ Monica Potter as Kristina Braverman – Parenthood (NBC)
_______ Dame Maggie Smith as Dowager Countess of Grantham – Downton Abbey (PBS)
_______ Bellamy Young as Mellie Grant – Scandal (ABC)

Category # 1425 – Younger Actor in a Drama Series:
_______ Max Burkholder as Max Braverman – Parenthood (NBC)
_______ Miles Heizer as Drew Holt – Parenthood (NBC)
_______ Freddie Highmore as Norman Bates – Bates Motel (A&E)
_______ R.J. Mitte as Walter White Jr. – Breaking Bad (AMC)
_______ Dev Patel as Neal Sampat – The Newsroom (HBO)
_______ Jesse Plemons as Todd Alquist – Breaking Bad (AMC)

Category # 1426 – Younger Actress in a Drama Series:
_______ Clare Bowen as Scarlett O’Connor – Nashville (ABC)
_______ Hayden Panettiere as Juliette Barnes – Nashville (ABC)
_______ Morgan Saylor as Dana Brody – Homeland (Showtime)
_______ Kiernan Shipka as Sally Draper – Mad Men (AMC)
_______ Mae Whitman as Amber Holt – Parenthood (NBC)
_______ Maisie Williams as Arya Stark – Game of Thrones (HBO)

Category # 1427 – Supporting Actor in a Drama Series:
_______ Jim Carter as Mr. Carson – Downton Abbey (PBS)
_______ Josh Charles as Will Gardner – The Good Wife (CBS)
_______ Peter Dinklage as Tyrion Lannister – Game of Thrones (HBO)
_______ Kit Harington as Jon Snow – Game of Thrones (HBO)
_______ Aaron Paul as Jesse Pinkman – Breaking Bad (AMC)
_______ Jon Voight as Mickey Donovan – Ray Donovan (Showtime)

Category # 1428 – Lead Actress in a Drama Series:
_______ Claire Danes as Carrie Mathison – Homeland (Showtime)
_______ Michelle Dockery as Lady Mary Crawley – Downton Abbey (PBS)
_______ Vera Farmiga as Norma Bates- Bates Motel (A&E)
_______ Elisabeth Moss as Peggy Olson – Mad Men (AMC)
_______ Julianna Margulies as Alicia Florrick – The Good Wife (CBS)
_______ Keri Russell as Elizabeth Jennings – The Americans (F/X)
_______ Robin Wright as Claire Underwood – House of Cards (Netflix)

Category # 1429 – Lead Actor in a Drama Series:
_______ Bryan Cranston as Walter H. White – Breaking Bad (AMC)
_______ Jeff Daniels as Will McAvoy – The Newsroom (HBO)
_______ Woody Harrelson as Det. Martin Hart – True Detective (HBO)
_______ Matthew McConaughey as Det. Rust Cohle – True Detective (HBO)
_______ Matthew Rhys as Phillip Jennings – The Americans (F/X)
_______ Kevin Spacey as Rep. Francis Underwood – House of Cards (Netflix)

Category # 1430 – Made for Television Movie or Miniseries:
_______ American Horror Story: Coven (F/X)
_______ Clear History (HBO)
_______ Fargo (F/X)
_______ The Normal Heart (HBO)
_______ Sherlock – Masterpiece (PBS)
_______ The White Queen (Starz)

Category # 1431 – Comedy Series:
_______ The Big Bang Theory (CBS)
_______ Brooklyn Nine-Nine (Fox)
_______ Girls (HBO)
_______ Louie (F/X)
_______ Modern Family (ABC)
_______ Orange Is the New Black (Netflix)
_______ Veep (HBO)

Category # 1432 – Drama Series:
_______ The Americans (F/X)
_______ Breaking Bad (AMC)
_______ Downton Abbey – Masterpiece (PBS)
_______ Game of Thrones (HBO)
_______ House of Cards (Netflix)
_______ Mad Men (AMC)
_______ Parenthood (NBC)

Category # 1433 – Daytime Drama:
_______ Days of Our Lives (NBC)
_______ General Hospital (ABC)
_______ The Young and the Restless (CBS)

Category # 1434 – New Series:
_______ Brooklyn Nine-Nine (Fox)
_______ The Crazy Ones (CBS)
_______ Masters of Sex (Showtime)
_______ @Midnight (Comedy Central)
_______ Mom (CBS)
_______ Orange Is The New Black (Netflix)
_______ Ray Donovan (Showtime)
_______ True Detective (HBO)
_______ Turn (AMC)
_______ Under the Dome (CBS)



It’s Always Patriotic….Somewhere

I started this in mid-June, and then with the Bryan Award Nominations, the DJBC Happy Hour, the Emmy Nominations, work (my real job), and the Fourth of July itself, this fell by the wayside.  Here is a patriotic look back with ten patriotic photos from ten different communities that display their patriotic pride in the Capital City.

(Pictured - Respectively: Upper Arlington, Old Oaks, Olde Worthington, Westgate, Bexley, Uptown Westerville, Old Hilliard, Reynoldsburg, Northland, and the Stringtown Road bridge over Interstate 71 in Grove City)